به این مقاله امتیاز دهید!

چگونه رنگ مبلمان خود را انتخاب کنیم؟

colorfull sofa

اگر ابتدای انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان خود هستید، و در حال انتخاب رنگ مبل هستید مبلمان یک ظاهر الهام بخش برای یک اتاق می‌تواند باشد که در قالب پارچه لوکس پر جنب و جوش که نقطه ی کانونی اتاق است. مبلمان در مرکز اتاق پذیرایی چیده می‌شوند و روی زیبایی و جذابیت دکوراسیون سالن پذیرایی تأثیر زیادی دارند بنابراین بهتر است در انتخاب طرح و رنگ مبل سالن پذیرایی حساسیت لازم را به خرج دهید.

خانم‌هایی که خودشان دکوراسیون منزلشان را دیزاین می‌کنند با این موضوع که نحوه چیدمان و ترکیب رنگی که انتخاب کرده‌اند بین شش تا یکسال دوام نخواد داشت که اغلب تغییر چیدمان و ساختار خانه می‌شوند.

تغییرات رنگی در خانه از اولویت‌های اصلی و یکی از راهکارهای اسان و مرسوم هست که مقرون به صرفه و از اقتصادی است.

رنگ‌ها در زیبایی ظاهری وسایل تأثیر چشمگیری دارند، چه در زیبایی لباس‌هایی که می‌پوشید و چه در دکوراسیون بخش‌های مختلف منزلتان و …اما  به عنوان مثال همهٔ افراد به طور غریزی نمی‌دانند که نارنجی سیر و سبز روشن ترکیبی کامل را تشکیل می‌دهند.

اگر شما هم نمی‌توانید همیشه در ست کردن رنگ‌ها ماهرانه عمل کنید، اصول و مبانی تئوری رنگ‌ها را بیاموزید تا همیشه بهترین ترکیب‌های رنگی را انتخاب کنید.

Hue (هیو یا رنگ خالص)

این کلمه دقیقاً معادل مفهوم کلمه ی ” رنگ” که از کودکی یاد گرفته‌ایم می‌باشد و درواقع هم معنی رنگ خالص است. به عنوان مثال هیو “قرمز” یا “سبز” یا …

البته اگر دو رنگ خالص را با هم ترکیب کنیم، یک رنگ جدید به دست می‌آید که به آن نیز هیو می گویند، مانند: قرمز-زرد (نارنجی)

 Tint

تینت لغتی است که احتمالاً آن را به دفعات از زبان نقاشان شنیده‌اید.

وقتی که رنگ سفید را به یک رنگ اصلی (HUE) اضافه کنید تینت به دست می‌آید.

یک تینت از یک رنگ اصلی (هیو) ظاهری روشن‌تر دارد.

Shade

نقاشان از شید (سایه ی) رنگ‌ها نیز زیاد استفاده می‌کنند. اگر یک هیو را با مقداری رنگ سیاه مخلوط کنید shade آن رنگ به دست می‌آید.

شید یک رنگ از خود آن رنگ تاریک‌تر به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید
معرفی مبل راحتی

Tone

تن یک رنگ می‌تواند دو تعریف متفاوت (یکی جامع‌تر و دیگری خاص‌تر) داشته باشد.

تعریف جامع‌تر این است که تن یک رنگ از ترکیب یک رنگ اصلی (هیو) با یک رنگ خاکستری یا خنثی (که شامل سیاه یا سفید هم می‌شود) به دست می‌آید

و درواقع هر shade و Tint درواقع یک تن رنگ محسوب می‌شوند.

طبق این تعریف تن یک رنگ می‌تواند از ترکیب آن رنگ اصلی با مقدار بسیار زیادی رنگ سیاه یا سفید به دست بیاید

و هیچ اشکالی ندارد اگر یکی از دو رنگ سیاه یا سفید بر رنگ اصلی غالب شوند.

اما طبق تعریف اختصاصی‌تر تن یک رنگ از ترکیب آن رنگ با طیف‌های مختلف رنگ خاکستری به دست می‌آید

و در این ترکیب هیچ یک از دو رنگ سیاه یا سفید مجوز غالب بودن بر رنگ دیگر را ندارند.

درواقع تن یک رنگ مشخص کنندهٔ میزان رنگ سیاه و سفید ترکیب شده با رنگ اصلی است.

حال به بررسی قانون ست کردن رنگ‌ها باز می‌گردیم:

تمام رنگ‌ها، شید و تینت دارند. اما به طور کلی، شما لازم نیست

که در مورد تینت ها و شید ها برای انتخاب طرح‌های رنگی اولیه نگران باشید چراکه Color Wheel  یا همان چرخ رنگ شما را در انتخاب ست‌های رنگی طرحتان راهنمایی می‌کند.

به پالت رنگ اتاق خود نگاه کنید

sofa

اگر سالن شما یک موضوع سنتی داشته باشد (شاید شما یک شومینه روستایی یا طبقه چوبی ناتمام داشته باشید)،

سپس قهوه‌ای، خاکستری و قرمز رنگ ایده آل می‌باشد. اگر موضوع شما خیلی بیشتر معاصر باشد (چاپگرهای هندسی و دکور مینیمالیستی مثال است)،

رنگ‌های متضاد مانند سفید، سیاه و سفید و رنگهای روشن به ویژه برای رنگ مبل‌های سفارشی کار می‌کنند.

روشن یا تیره

اگر یک مبل تیره در یک طبقه تاریک قرار دهید، ظاهراً به اتاق ناپدید می گویند اگر می‌خواهید

از یک رنگ مبل تیره در اتاق تاریک استفاده کنید، باید سعی کنید آن را بیشتر قابل مشاهده کنید.

یک مبل تیره با پاهای فلزی یا چوبی می‌تواند فضای بصری بین مبل و کف ایجاد کند. استفاده از یک فرش سبکتر زیر یا جلوی مبل خود می‌تواند رنگ‌های تیره را جدا کند و همچنین رنگ  مبل را جدا کند.

بیشتر بخوانید
فوم مبل و انواع آن ها

رنگ کف شما تأثیر زیادی در انتخاب رنگ مبل مناسب دارد. یک میز قهوه‌ای یا چوب فلزی نیز می‌تواند برای تعریف مبل از کفپوش استفاده شود.

یک کاناپه رنگی دارای چالش‌های مختلف از یک تیره است. قبیل از انتخاب رنگ مبل برای خود،

دیگر اعضای خانواده خود را باید در نظر بگیرید. اگر شما هم اتاقی، بچه‌ها یا حتی حیوان خانگی داشته باشید،

ممکن است بخواهید با یک رنگ خنثی و یا متوسط مانند خاکستری بروید تا کثیف یا لکه نشوند پس بهتر است رنگی را انتخاب کرده که شست و شوی آن راحت باشد.

کدام رنگ مناسب برای نیازهای شما مناسب است؟

هنگامی که نور و تاریکی مبل جدید خود را در نظر گرفته‌اید، وقت آن است که به رنگ مبل خود فکر کنید.

یک مبل در رنگ خنثی انتخاب محبوب است، چون مبل‌های خنثی به راحتی در اطراف تزئین می‌شوند و به راحتی می‌توانند با سبک خود در طول سالها تغییر کنند.

پارچهٔ خنثی مانند بژ، خاکستری، تپه و کرم. یک پارچه مات بژ سفیدی می‌تواند در اطراف رنگ‌های دیگر ظاهر شود،

اما یک پارچه بافت بژ با رنگ‌های تک رنگ می‌تواند ست شود و بدون افزودن رنگ جدید ایجاد شود. کاناپه‌های خاکستری می‌توانند از رنگ‌های زرد رنگ باشند.

بازی رنگ‌ها در مبلمان خانه

colorfull sofa

رنگ‌ها به خاطر تأثیر بر چشم و مغز دارای ویژگی‌هایی هستند، مثلاً با دیدن برخی از رنگ‌ها در انسان تحرک و حرارت و گرمی و فعالیت ایجاد می‌شود و برعکس با دیدن تعدادی از رنگ‌های دیگر، احساس سردی و آرامش و سکون القا می‌شود.

به دنبال اثرگذاری رنگ‌ها می‌توان در تقسیم‌بندی از رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد استفاده کرد و طیف رنگ‌ها را در این دو خانواده نام برد. دو رنگ سبز و بنفش هر دو دارای ترکیبی از رنگ گرم و سرد هستند، چون رنگ سبز=آبی +زرد است و رنگ زرد جزو خانواده گرم است، یا رنگ بنفش= آبی+قرمز به همین دلیل، می‌توان به تناسب افزایش هر یک از رنگ‌های ترکیبی این دو رنگ آنها را در یکی از خانواده‌های فوق‌الذکر قرار داد.

مثلاً اگر رنگ زرد در ترکیب سبز بیشتر باشد، این سبز را سبز گرم و برعکس با افزایش مقدار آبی در رنگ سبز این سبز را سبز سرد می‌نامیم و به همین ترتیب در رنگ بنفش نیز صادق است. آگاهی از سردی و گرمی می‌تواند ما را در نمایش دوری و نزدیکی اجسام در روی سطح دو بعدی تا حد زیادی کمک کند.

بیشتر بخوانید
بهترین مبل های 2019

مثلاً می‌توانید با استفاده به جا از این دسته رنگ‌ها در انتخاب دکوراسیون مبلمان، خصوصاً مبل‌های رویه‌کوبی شده پارچه‌ای و چرمی یا مبلمان ساخته شده از صفحات پرورده مانند MDF، DF و فیبر و نئوپان که پوشش‌های مختلف مصنوعی با رنگ‌های مختلف و متنوع دارند، به اهداف خاص روحی و روانی در محیط مصرف دست یافت.

رنگ‌های گرم دارای تاثیرات گرمی، فعالیت، تحرک، شتاب و رنگ‌های سرد دارای تاثیرات سردی، کندی، آرامش و سکون و مفاهیم مترادف آن هستند.
اطلاع بیشتر از رنگ‌ها باعث می‌شود تا در انتخاب مبلمان و دکوراسیون به ترکیب‌بندی رنگ‌ها در یک دست مبل و هماهنگی آن با سایر دکوراسیون و وسایل و حتی دیوارهای محیط مصرف آنها توجه کنید.
ترکیب‌بندی عبارت است از در کنار هم قرار دادن دو یا چند رنگ به ترتیبی که حالت یا فضای معینی را بیان کنند. انتخاب رنگ‌ها، شکل یا طرح آنها، وسعت سطوح و تقابل میان آنها از جمله عوامل ایجاد مفهوم و بیان حالت مورد نظر شما هستند.

ترکیب رنگ مبل برای شکل دهی به دکوراسیون خانه

  • ایجاد تضاد
  • استفاده از طرح‌های قدیمی در رنگ بندی
  • شکل دهی امواج رنگی
  • بازی با رنگ‌ها
  • ترکیب هر چیزی با رنگ سفید
  • بولد کردن نقاط کانونی به وسیله مبل‌ها
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] انتخاب رنگ مبل مورد علاقه تان حتما به سبک، ابعاد و سایر جزییات […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *