انواع پارچه مبل و تکنیک تشخیص کیفیت آن ۵٫۰۰/۵ (۱۰۰٫۰۰%) ۱ vote

انواع پارچه مبل و تکنیک تشخیص کیفیت آن

sofa

اولین چیزی که به ذهن می آید زمانی که شما در مورد خرید مبلمان فکر می کنید معمولا رنگ  و پارچه مبل است.یکی از مهم ترین بخش‌هایی که در خرید مبل  که توجه همه را به خود جلب می‌کند.اما عوامل دیگر نیز به همان اندازه مهم هستند.

مانند انواع فوم ها

قابلیت اطمینان پارچه اهمیت دوام پارچه بسته به نوع مبلمان، اتاق مورداستفاده و جنبه‌های شخصی خانواده مانند کودکان و حیوانات خانگی در خانه متفاوت است. انتخاب پارچه مبل شما باید این مسائل را منعکس کند. الگوهای بافته‌شده طولانی‌تر از نسخه‌های چاپ‌شده است، مانند شمارش نخ‌ها و تنگ‌های تنگ. تعداد دفعات اشاره به تعداد نخ‌ها در هر اینچ مربع پارچه است و پارچه‌های چسبنده طولانی‌تر می‌شوند. پارچه را بر اساس آنکه کسی از مبل خود استفاده می‌کند را انتخاب کنید.

در انتخاب پارچه برای مبل باید بدانیم پارچه‌های درجه یک ترک که تولید شرکت های بزرگ و با کیفیت کشور ترکیه هستند جزو بهترین گزینه های انتخاب پارچه مبل بشمار می آیند اما این روزها بازار پارچهٔ مبل مستثنی از بازار سایر کالاها نیست و در نتیجه بیشتر پارچه‌های مبلی موجود در بازار، تولید کشور چین هستند که متاسفانه به نام پارچه‌های ترک بفروش می رسند.
از طرفی پارچه‌های مبلی که تولید کشور خودمان و شهر یزد هستند نیز کیفیت بالایی دارند و متاسفانه مشتریان مبل شناخت و تمایل چندانی به استفاده از این پارچه ها برای مبل شان ندارند در حالیکه پارچه‌های مبلی تولید یزد، بهترین گزینه برای گرانقیمت ترین نوع مبل یعنی مبل سلطنتی و استیل محسوب می شود. البته پارچه مبلی یزد هم درجه بندی دارد اینگونه نیست که هر پارچه مبلی که به نام یزد یا در یزد تولید شده باشد یکسان باشد.
حال با توجه به تمام جزئیات و پیچیدگی هایی که در راه خرید و انتخاب بهترین پارچه مبلی در بازار پارچهٔ مبل وجود دارد، آیا اعتماد به گفتهی فروشنده پارچه یا تولید کننده مبل کافیست؟ یا راههای دیگری هم برای تشخیص کیفیت پارچه مبل و اطمینان از خرید بهترین پارچه ممکن، وجود دارد؟

محتویات

  1. قبل از خرید پارچه

  2. انواع پارچه مبل

  3. انتخاب سبک و رنگ پارچه مبل

  4. پارچه با الیاف طبیعی یا مصنوعی؟

  5. چند توصیه درباره برنامه ریزی

 

قبل از خرید پارچه

محیطی که در آن مبل را قرار می دهید آیا اتاقی است که نور خورشید زیادی وجود دارد؟ آیا حیوانات خانگی وجود دارد؟ آیا کسی از آلرژی رنج می برد؟

مقاومت فشاری: این عامل مهم است اگر آن را در یک اتاق قرار می دهد که مقدار زیادی از نور خورشید یا نزدیک به یک پنجره قرار می گیرد.

آلرژی: به نظر می رسد پارچه‌هایی مانند میکروفیبر برای آلرژی های خاصی وجود داشته باشد، زیرا جنس آن گرد و غبار جذب نمی کند.

حیوانات خانگی: اگر حیوانات خانگی را از پارچه‌های ظریف مانند ابریشم یا هر پارچه ای با مقدار زیادی بافت استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
مبلمان خانه علی دایی

انواع پارچه مبل

پارچه مبل اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد و ماندگاری و مقاومت لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده می‌شود

وکارایی اولیه و زیبایی و جلوه مبلمانتان از بین میرود و این امر موجب میشود تا شما  دوباره هزینه را متحمل و دست به جیب شوید

ه همین‌دلیل  در زمان خرید مبل توجه لازم را داشته باشید و با دقت زیاد خرید را انجام بدهید که بهترین و مناسب ترین پارچه را برای مبلمان خود انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید : نکات مهم برای خرید مبل مناسب

sofa

پارچه با الیاف طبیعی


الیاف طبیعی مانند کتان، لینن، پشم، ابریشم، چرم، ویسکوز ریون و استات
کتان مقاومت خوبی در برابر سایش، تغییر رنگ و نخ کش شدن دارد. ولی زود لک و چروک می شود.
لینن، تحمل کمی در برابر سایش دارد، زود لک و چروک می شود و شستن آن کار آسانی نخواهد بود؛ بنابراین بیشتر برای محیط های رسمی که تردد کمتری دارند، قابل استفاده است.
پشم، مقاوم در برابر تغییر رنگ، نخ کش شدن، چروک و لکه است. اگر به صورت کاملاً طبیعی استفاده شود، در اثر شستشو و تماس با آب حالت کوبیده و نمدی پیدا می کند.
ابریشم؛ بسیار ظریف، شکننده و درخشان است. تنها برای استفاده رسمی در فضاهایی که تردد بسیار کمی دارند پیشنهاد می شود. لکه بری آن کاری تخصصی است.
چرم؛ به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن است. مقاوم در برابر سایش، اما در برابر خراشیدگی مقاومت پایینی دارد. با گذشت زمان نرمی و لطافت بیشتری پیدا میکند.
ویسکوز ریون ها؛ از خمیر کاغذ ساخته می شوند، بنابراین مقاومت بسیار کمی در برابر آب دارند. جذب رطوبت آنها بسیار بالاست. استحکام خوبی در برابر سایش دارند. نرم، لطیف و درخشنده هستند و  زود چروک می شوند. با ترکیب با الیاف مصنوعی (نایلون، پلی استر) جذب رطوبت آن کاهش پیدا کرده و اصلاح می شوند.
استات ها؛ هم از سلولوز طبیعی گرفته می شوند و به صورت لیف های استات در می آیند. جذب رطوبت بسیار بالا، مقاومت سایش کم، استحکام کم تارها از خصوصیاتی هستند که با ترکیب با الیاف مصنوعی دیگر (نایلون، پلی استر) اصلاح می شود. مقاومت خوبی در برابر چروک دارند.

پارچه با الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی مانند آکریلیک، پلی استر، نایلون، ریون یا ابریشم مصنوعی
آکلیریک؛ الیاف آکلیریک ظاهری شبیه به پشم دارند. در برابر ساییدگی، چروک، لک و تغییر رنگ مقاوم هستند.

کیفیت های پایین تر آن ممکن است به مرور زمان پرز بیاندازد. جذب رطوبت کمی دارد و کلاً الیافی مقاوم و بادوام به حساب می آیند. الیافی نرم و سبک هستند.
پلی استر؛ استحکام زیاد، خاصیت کشسانی مناسب، مقاومت سایشی زیاد، مقاوم در برابر چروک و حرارت، شستشوی راحت، جذب رطوبت کم، مقاوم در برابر نخ کش شدن، الیاف پلی استر را تبدیل به یکی از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی استفاده شده در صنایع نساجی، تبدیل کرده است. این الیاف معمولاً با الیاف دیگر (مصنوعی و طبیعی) ترکیب می شوند.

به خاطر بار الکتریکی که ایجاد می کند، دوده و گرد و خاک بیشتری جذب میکند؛ بنابراین زودتر نیاز به شستشو دارد، اما شستشوی آن راحت و آسان است.
نایلون؛ معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود و با مواد مصنوعی دیگر ترکیب شده و بافت بسیار مقاومی پیدا می کند. الیاف آن استحکام زیادی دارد و در برابر سایش و چروک مقاومند. جذب رطوبت بسیار کمی دارند.
ریون یا ابریشم مصنوعی؛ ظاهری ابریشم مانند دارد، گاهی شبیه به کتان یا لینن است. پارچه ای مقاوم محسوب میشود، اما خیلی زود چروک می خورد.

بیشتر بخوانید
فوم مبل و انواع آن ها

از آنجایی که پارچه‌های رومبلی در تماس مستقیم با بدن نیستند و الیاف طبیعی در حالت معمول نسبت به الیاف مصنوعی، دوام بسیار کمتر و مقاومتی کم دربرابر چروک و رطوبت دارند، نگهداری و شستشوی آنها تبدیل به کاری سخت و هزینه بر خواهد شد؛ بنابراین اکثر پارچه‌های موجود در بازار ترکیباتی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا ترکیب الیاف مصنوعی با یکدیگر هستند.

چند نمونه از ترکیبات مختلف الیاف در بازار:

• ویسکوز – پلی استر – لینن – کتان
• ویسکوز – پلی استر – ابریشم
• ابریشم – استات – پلی استر
• ابریشم – کتان – ویسکوز

انتخاب سبک و رنگ پارچه مبل

در کنار توجه به نوع و کیفیت پارچه مبل، نکته مهم دیگر تناسب نقش، طرح و رنگ آن با دکوراسیون محیطی است

که مبلمان در آن قرار می گیرد و به نوعی کامل کننده سبک مبلمان خواهد بود. اندازه و کاربری محیط از جمله دیگر عواملی است

که در انتخاب پارچه تأثیر خواهد گذاشت. دراینجا به نکاتی اشاره میکنیم که راهنمای خوبی برای انتخاب پارچه مبل به شما میدهد.

  1. شما می توانید رنگ پارچه‌های مبلی خود را با رنگ پرده ها و یا پارکت ها ست کنید.
  2. اگر چند سالی مایل به استفاده از مبلمان خود هستید، سعی کنید بیشتر از پارچه‌هایی با زمینه خنثی (انواع قهوه ای، کرم، خاکستری) استفاده کنید.
  3. اگر فضای منزل شما بزرگ می باشد سعی کنید از پارچه‌های طرح دار (گلدار، راه راه و…) استفاده کنید.
  4. برای اتاق هایی که رفت و آمد در آن بیشتر می باشد از پارچه‌های تیره تر و مقاوم تر استفاده کنید
  5. اگر تمام پارچه مبلی شما ساده می باشد سعی کنید با چند کوسن طرح دار فضای اتاق را از سادگی و بی روح بودن خارج کنید.

پارچه با الیاف طبیعی یا مصنوعی؟

از الیاف طبیعی میتوان مواردی مانند کتان، لینن، پشم، ابریشم، چرم، ویسکوز ریون و استات را نام برد.
کتان: محکم است دیرتر خراب می شود اما باید به زود کثیف شدن آن هم دید انتقادی داشت اگر در خانواده پرجمعیت هستید و بچه دارید پارچه مبل کتان انتخاب شک برانگیزی است.
لینن از جمله پارچه‌های مبلی است که محکم نیستند و دلایل محکمی وجود دارد که این پارچه مبل را برای منزل خود انتخاب نکنید:

۱-  سایش سریع

۲- لک پذیری  و چروک در اثر نشستن برخواستن

۳ –  شستشوی دشوار
پشم: از بهترین انتخاب ها میتوان پشم را نام برد الیاف آن مستحکم است و ضمانت خوبی در برابر تغییر رنگ، نخ کش شدن، چروک و لکه به شما میدهد. پارچه‌های مبل پشمی در اثر شستشو و تماس با آب حالت کوبیده و نمدی پیدا می کند و این یعنی هر روز بهتر از دیروز می شوند.
ابریشم:گران بی خاصیت برای این پارچه مبلی بهترین عنوان است. درست است که وسوسه برانگیز است که از یک الیاف طبیعی به این مرغوبی استفاده کنیم اما یادتان باشد پارچه ابریشم برای مبل انتخاب خوبی نیست. این پارچه مبل بسیار نازک و ظریف است خیلی براق است و هر سلیقه ای را پوشش نمیدهد. نمیتوانید کل مبلتان را با این پارچه مبلی مزین کنید باید به فکر استفاده از کوسن های از جنس ابریشم باشید تا اینکه بخواهید کل مبل تان را با پارچه مبلی ابریشم روکش کنید.

بیشتر بخوانید
نکاتی که باید در مورد مبل چستر فیلد بدانید

چرم: به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن است؛ اما خیلی زود با اشیا نوک تیز پاره می شود اصلا رابطه خوبی با اشیاه تیز ندارند و مجاورت کودکان همیشه پر استرس خواهد بود.

چرم به راحتی عرق میکنند و راحتی پارچه‌های مبلی را ندارند.
ویسکوز ریون:جالب است بدانید این پارچه‌های مبل از خمیر کاغذ ساخته می شوند شاید باورتان نشود اما این واقعیت دارد، بخاطر جنسشان از مقاومت بسیار کمی در برابر آب و رطوبت دارند. جذب رطوبت آنها بسیار بالاست و برای شهرهای شمالی کشورمان یا شهرهای دارای آب و هوای شرجی اصلا توصیه نمی شوند. بر خلاف تصور عموم استحکام خوبی در برابر سایش دارند و در استفاده مکرر خودشان را حفظ میکنند. راحت هستند چون نرمی و لطافت خوبی دارند. اما فراموش نکنید زود چروک می شوند. درصورتی که عمل ساخت آنها از الیاف مصنوعی از قبیل نایلون یا  پلی استر استفاده گردد جذب رطوبت آن کاهش پیدا میکند.

استات ها: این پارچه‌های مبلی هم از سلولوز طبیعی گرفته می شوند و به صورت لیف های استات در می آیند. از مزایای این نوع پارچه مبلی طبیعی میتوان به موارد منحصر به فرد آن میتوان

مقاومت در برابر چروک اشاره کرد و اما معایبی از قبیل استحکام کم را میتوان با ترکیب پلی استر از بین برد.

چند توصیه درباره برنامه ریزی

قرار است پول زیادی خرج کنید، پس هر چه بیشتر سبک سنگین کنید،

نتیجه بهتری عایدتان می شود. هر پارچه ای که برای کاناپه، صندلی یا میز عثمانی تان انتخاب کنید،

حالا هر طرح و رنگ و بافت و درجه دوامی هم داشته باشد، یادتان باشد قبل از خرید آن خوب برنامه ریزی و فکر کنید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *